Odkud guarana pochází?
Guarana neboli paulinie nápojná je liánovitý strom z Amazonie. Největší těžiště plodů guarany je v Brazílii a Venezuele. Zralé plody připomínají otevřené oko.
Ze semen tvořily brazilské ženy i šperky a nejrůznější ozdoby na oblečení.
Věděli jste? Guaraně se též přezdívá brazilské kakao.
Proč je guarana tak zdravá?
Guarana obsahuje 4-8% kofeinu, naproti tomu kávová zrna obsahují pouze 2%. Výhoda je, že kofein se z guarany uvolňuje postupně a nelze si na něm vytvořit návyk. Navíc vás po ní nebude pálit žáha a nebude vám hrozit překyselení jako u kávy. Dále obsahuje theobromin a theofylin, který má protizánětlivé účinky.
- vitamín A, C, E a vitamíny skupiny B
- minerály hořčík, fosfor, vápník a draslík
Účinky guarany
- má antioxidační a antibakteriální účinky
- snižuje únavu
- podporuje soustředění
- podporuje paměť
- pomáhá při hubnutí
- zmírňuje trávicí obtíže
- snižuje riziko vzniku srdečních onemocnění
- zmírňuje bolest
- udržuje zrak v lepší kondici
Věděli jste? Brazilci užívají guaranu jako přírodní afrodiziakum.
Užívání guarany
Guaranu užívejte nejlépe ráno po probuzení. Účinky se dostaví zhruba po hodině a budou přetrvávat 6-8 hodin. Pokud byste si dali guaranu večer, pravděpodobně byste neusnuli. Dodržujte doporučené denní dávkování a užívejte ji nejdéle 4 týdny. Pak nechte organismus odpočinout.
Guaranu můžete užívat ve formě prášku, tablet nebo tinktury. Prášek má poněkud hořkou chuť, ale snadno ho schováte například do ovesné kaše, jogurtu nebo smoothie.
Pro koho není guarana vhodná?
Guaraně by se měly vyhnout děti a těhotné a kojící ženy. Dále osoby trpící kardiovaskulárními chorobami a vysokým krevním tlakem. Nedoporučuje se ani osobám, které potřebují spíše zklidnění. Pokud berete nějaké léky, raději se o užívání guarany poraďte se svým praktickým lékařem.
Tip: guarana se přidává také do kosmetiky. Pomůže s prokrvením pokožky a obnovou pleti.