Site Loader

Mít už při škole rozjeté vlastní podnikání je rozhodně lákavá myšlenka. Místo sice potřebné, ale pro budoucí uplatnění naprosto nepodstatné brigády v obchodě nebo v kavárně rozvíjíte dovednosti, které jednou skutečně uplatníte, budujete kontakty a získáváte cenné zkušenosti. Zároveň to ale znamená spoustu práce, dlouhé večery nad účetnictvím, zvedání telefonů uprostřed přednášek a žonglování všech povinnosti. Mnoho mladých podnikatelů dříve či později zjistí, že zvládnout školu, firmu a někdy také jíst nebo spát je nad jejich síly, a buďto dají k ledu svůj projekt v naději, že se k němu někdy vrátí, anebo nechají školy.
muž před nástěnkou 
Odpadlíci
Steve Jobs, Bill Gates nebo třeba Mark Zuckerberg. Ti všichni patři k těm, kdo školu opustili, aby se mohli věnovat výlučně firmě. Znamená to tedy, že business je se školou neslučitelný? Nikoli nutně. Všichni výše zmínění docela dlouho táhli oboje, a teprve když si byli víceméně jistí, že jejich podnikání delší dobu uživí, tak se rozhodli školy nechat. Takže rozhodně není dobrý nápad se odhlašovat v momentě, kdy si nejste jistí, že je váš nápad skutečně životaschopný, a že vám jeho realizace zabírá tolik času, že vás škola reálně brzdí v rozvoji. Naopak, právě akademická půda může být skvělým prostředím ke sbírání zkušeností a získávání kontaktů.
 telefonující muž
Študáci
Ačkoli mýtus o milionářích a miliardářích, co nedodělali školu, je zejména mezi studenty velmi populární, je pravdou, že přes devadesát procent milionářů na seznamu Forbesu má univerzitní titul. Patří mezi ně třeba Jeff Bezos, zakladatel Amazonu, nebo Sheryl Sandberg, která je už od roku 2008 prakticky hlavní hybnou silou Facebooku. Jinými slovy, naprostá většina lidí se ke své úspěšné práci dostala právě díky škole a kontaktům na ní, a úspěšní odpadlíci jsou spíše statistická výjimka. Znamená to, že k úspěšné kariéře potřebujete univerzitní titul? Jistě ne. Na druhou stranu by ale mladí lidé neměli mít pocit, že teatrální opuštění vzdělávací instituce je nutnou podmínkou úspěchu nebo zaručenou cestou ke štěstí. Je také dobré si uvědomit, že většina miliardářů by nejspíše celý kurz dokončila s prstem v nose, a jediným důvodem jejich odchodu byla časová náročnost.

Post Author: