Plošné kontroly, které by pomocí mýtných bran hlídaly dálniční známky, nebude. Ministerstvo dopravy zjistilo, že hlídání každého vozu by značně narušovalo soukromí lidí. Kamerový systém tedy nebude automaticky skenovat všechny poznávací značky.
Alternativa, která je nyní zvažována, však naráží na další problém. Systém mýtného nebude potřebovat již vystavěné brány, které by tedy při využití satelitní technologie zůstaly skutečně prakticky nevyužité.
Zákon, který je nyní po prvním čtení v poslanecké sněmovně, neumožňuje automatickou kontrolu zaplacení dálničního poplatku a bude tak nutné, aby vozidlo tedy osobně zkontroloval policista. Ten bude mít k dispozici přístroj s aplikací, která by známku načetla a dle informací by se policisté dozvěděli, zda je zaplacený poplatek či není. Nejde tedy o to, že by technologie neumožňovala automatické načítání každého jednoho vozu a jeho kontrolu. Naopak by podle ministerstva dopravy taková varianta stoprocentní kontroly na dálnicích byla levnější a jednodušší. Jde ale opravdu o ochranu soukromí cestujících.
Tento etický problém však není jediný, který přiměl úředníky uvažovat o změně zákona. Dalším důvodem je to, že pokud by se opravdu kontrolovala všechna vozidla, a všechna bez adekvátně zaplaceného dálničního poplatku by byly pokutovány, měly by tuto administrativu na starosti úřady obcí s rozšířenou působností. V tuto chvíli již ale tyto musí řešit část dopravních přestupků, jako například záznamy z kamer o překročení rychlosti při úsekovém měření a již s tím je problém ve věci dostatku lidí, kteří by toto mohli vyřizovat.
Obecně by však celkově elektronická známka měla mít velkou řádku výhod, a to včetně výhod pro uživatele, řidiče a provozovatele vozidel. Na rozdíl od pevně stanoveného časového pásma, jak tomu je u aktuálního řešení, by elektronický kupon měl klouzavou platnost. Také půjde koupit bez nutnosti osobně zajít na prodejní místo, půjde nastavit automaticky nákup nového kuponu a upozorňování na konec platnosti kuponu.