První moderní světlovod ve tvaru tubusu se objevil přibližně před 70 lety, uplatnění v průmyslové výrobě však světlovody našly až v polovině 90. let. Světlovod využívá principu světelné energie, která je jímána koulí nad povrchem terénu, zpravidla na střeše, anebo v případě sklepních prostor nad povrchem země. Zachycené světelné paprsky se lámou ve speciálním potrubí, které je uvnitř opatřeno velmi lesklou vrstvou. Ta odráží světlo poměrně značnou měrou – v rozmezí od 95 do 99,7 procent směrem k difuznímu skleněnému povrchu. Paprsky světla se tímto způsobem šíří po celém prostoru tubusu. Ztráta světla je tedy zanedbatelná a zařízení se může využít i v dlouhých rozvodech, např. pro chodby a schodiště, do koupelen, špatně osvětlených předsíní, a na toalety bez oken. Světlovod tak zajistí dostatek denního světla, aniž by bylo třeba svítit v průběhu dne.
Světlovody o průměru i několika desítek centimetrů
Ideální pro umístění světlovodu je vstupní hala nebo šatny v komerčních objektech, kde není třeba plýtvat energií pro zajištění denního světla z umělého zdroje. Velké světlovody se mohou instalovat i do výrobních hal a skladů, kde musí zaměstnanci pracovat při nedostatku denního světla, a častokrát bez oken.
Konstrukci světlovodu tvoří potrubí o průměru od 20 do 55 cm. Malý průřez kolem 20 cm dokáže osvětlit např. toaletu nebo chodbu o výměře 10 m ². Optimální délka světlovodu by neměla přesáhnout 5 metrů. Některé výrobní provozy mívají běžně průměr světlovodu až 1 metr, ale jeho délka opět nepřesáhne 5 metrů ( kvůli slábnoucí intenzitě světla se vzdáleností od světelného zdroje).
Světlovod, nebo šerovod?
Tubus se instaluje poměrně snadno, na rozdíl od střešního okna není třeba zasahovat do konstrukce objektu, tubus dobře izoluje okolní prostředí bez tvorby tepelných mostů, nesráží se na něm voda a jeho součástí může být i UV filtr. Aby světlovod nebyl tzv. „šerovodem“, jak se mu někdy přezdívá, musí být vyroben z kvalitního materiálu. Tím nejvhodnějším je polyakrylát. Vyhýbejte se naopak polykarbonátu, který postupně ztrácí své vlastnosti vlivem smogu. Kvalitní polyakrylátový světlovod pořídíte v nejmenším průřezu již za 7 tisíc korun (bez montáže), u větších průměrů počítejte samozřejmě s vyšší částkou.